Mobil: +420 604 803 144
Email: info@m4f.cz

Vitamíny a Minerály

 
 Vitamíny a minerály jsou alfou i omegou pro správné metabolické reakce, vylučování hormonů a v neposlední řadě i pro nárůst svalové hmoty. Bohužel se v dnešní době schovávají ve stínu zářících proteinových přípravků, kreatinů, gainerů a jiných doplňků sportovní výživy. Obzvláště začínající cvičenci sáhnou daleko radši po proteinu, od kterého si slibují metrové bicepsy, než po nějakých zbytečných vitamínech. Pojďme si v tomto článku tedy rozebrat, proč jsou vitamíny a minerály pro sportovce tím nejdůležitějším.

Ještě než se do toho ale pustíme, je důležité si uvědomit, že tělo jakéhokoliv sportovce má daleko vyšší využití vitamínů a minerálů, než tělo neaktivního sportovce, protože tělo tyto látky při těžkých trénincích spotřebovává mnohem rychleji.

Vitamíny

Vitamíny jsou jednou ze základních složek potravy, které si náš organismus neumí sám syntetizovat a musí proto být přijímány ze stravy a doplňků. Tyto organické sloučeniny zajišťují v našem těle hned několik nenahraditelných funkcí- napomáhají správnému metabolismu makroživin, zpomalují stárnutí, podporují imunitní systém atd.

Jak jistě víte, vitamíny si můžeme rozdělit na lipofilní (A, D, E, K- rozpustné v tucích) a hydrofilní (C, H a vitamíny skupiny B- rozpustné ve vodě).

 K tomuto dělení je však velmi důležité přidat i následující fakt- zatímco přebytek hydrofilních vitamínů vyloučí tělo močí (vyjma B12), lipofilní zůstávají uloženy v tukových tkáních a tudíž jejich nadbytek nese i určitá rizika. V tomto ohledu je velmi nebezpečný vitamín A (retinol), u něhož jsou známy i případy smrtelných otrav.

Celkem je známo 13 vitamínů a každý z nich má v našem organismu jinou (ale všechny stejně důležitou) funkci. Například B1 je nezbytný pro metabolismus cukrů v CNS a ve svalech, B3 je pro změnu potřebný k syntéze bílkovin, B9 ovlivňuje využití aminokyselin atd.


 

Minerály

Minerály jsou anorganické látky, které, stejně jako vitamíny, v našem těle hrají řadu nezastupitelných rolí. Podporují výstavbu nových tělesných tkání, regulují metabolické pochody, zlepšují kvalitu kostí, udržují hladinu cholesterolu v normálu a mnoho dalšího. Mezi nejznámější a nejpoužívanější minerální látky patří vápník, hořčík, zinek, železo, chrom a další.

Minerály jsou ale podstatné i pro správnou produkci hormonů. Ty pak v našem organismu řídí úplně všechno- nárůst svalové hmoty, redukci tuku, rozmnožování, trávení a spoustu dalších reakcí, bez kterých bychom nebyli schopní fungovat. Je dokázáno, že některé minerály rapidně snižují riziko vzniku civilizačních chorob.

Zároveň ale patří mezi velmi opomíjenou skupinu a příjem minerálů není u většiny populace v žádném případě takový, jaký by měl mít.
 

 

Jelikož v naší (občas trochu stereotypní) stravě nemusí být dostatek vitamínů a minerálů, je dobré sáhnout po některém ze suplementů. Důležité je, aby vámi vybraný doplněk obsahoval všechny složky v chelátové vazbě, protože tu jako jedinou náš organismus dokáže plně využít. Jak už bývá zvykem, závěrem článku Vám doporučíme nějaký produkt. Sekci vitamínů a minerálů jednoznačně kraluje Super vit&mineral pack od společnosti Amix. Každá dávka suplementů je pečlivě zabalená do „denního sáčku“, který Vám bez problémů zajistí všechny potřebné vitamíny a minerály.

 

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.