Mobil: +420 604 803 144
Email: info@m4f.cz

Glutamin

 
 V souvislosti se sportovní výživou bývá v posledních měsících stále více skloňována aminokyselina zvaná glutamin. Přestože se jedná o nejrozšířenější aminokyselinu našeho kosterního svalstva, dříve bylo její užívání ve sportu spíše výjimečností. Dnes však tvoří jeden z nejdůležitějších doplňků vůbec. Pojďme se na ni podívat zblízka.

Co to je glutamin?

Glutamin je neesenciální biogenní aminokyselinou, která tvoří více než 60% všech aminokyselin zastoupených v kosterním svalstvu člověka. Je syntetizován z kyseliny glutamové enzymem zvaným glutaminsyntetáza a v těle plní hned několik nepostradatelných funkcí. Pokud vás zajímá pouze z hlediska tréninku, musíme zdůraznit především jeho vliv na regeneraci svalových vláken, lepší biosyntézu glukózy, zabránění katabolizaci a doplnění aminokyselin ve svalových vláknech. Pokud trochu ustoupíme od jeho vlivu na svaly, je nepostradatelný z hlediska detoxifikace amoniaku, posiluje imunitní systém, předchází hypoglykémii a stabilizuje činnost prostaty. O výhodách glutaminu bychom tu mohli mluvit dlouhé hodiny a stejně bychom nezmínily veškeré jeho benefity.

Jak se glutamin dávkuje?

Jako optimální dávka glutaminu za den se podle většiny dostupných vědeckých studií jeví 15-20g. Často se ovšem vedou debaty o tom, kdy ho dávkovat. Jeho podání spolu s proteinovým nápojem může vést k prodloužení doby vstřebávání proteinu, před tréninkem může zatěžovat tělo… Z vlastní zkušenosti můžu doporučit 5-10g glutaminu ráno po probuzení a stejnou dávku i večer před spaním. Denní příjem této zázračné aminokyseliny by ale v žádném případě neměl překročit 40g, protože hrozí přílišné nahromadění amoniaku v těle.

 

Jak je to s glutaminem při cvičení?

Dobré by bylo v tomto článku zmínit i to, že spotřeba glutaminu při cvičení roste úměrně s celkovou intenzitou tréninku a to až několikanásobně oproti necvičícím jedincům. Pokud tedy glutamin ještě nemá pevné místo mezi vašimi sportovními doplňky, rozhodně bych na vašem místě o jeho suplementaci uvažoval. Z vlastní zkušenosti doporučuji Glutamin od společnosti Stacker 2 Eurpope, který neobsahuje žádná aditiva a navíc je za skvělou cenu.

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.