Mobil: +420 604 803 144
Email: info@m4f.cz

BCAA, proč je používat ??

 
 Existuje jen málo doplňků, které by byly tak efektivní a důležité jako BCAA. Spousta návštěvníků posilovny ale stále nemá jasno v tom co to je, na co je to dobré, ani jak to funguje. Možná právě nevědomost je důvodem, proč dávají obzvlášť začínající cvičenci přednost jiným doplňkům, které nejsou ani zdaleka tak potřebné. V tomto článku bychom Vám proto o BCAA rádi pověděli víc a na závěr Vám i nějaké kvalitní doporučili. Bez zbytečných řečí kolem pojďme tedy rovnou na to:

Co znamená zkratka BCAA?

Ze všeho nejdřív bychom si měli vysvětlit, co zkratka BCAA vůbec znamená. Skrývá v sobě anglický název Brainech Chain Amino Acid, který v překladu do češtiny označuje větvené aminokyseliny. Tyto aminokyseliny existují celkem tři- leucin, izoleucin a valin a dohromady tvoří celých 30 % všech aminokyselin ve svalech.

 

Jednotlivé složky pod drobnohledem

L-Leucin je zpravidla nejvíce zastoupenou aminokyselinou v produktech s obsahem BCAA. A oprávněně- ze všech aminokyselin má totiž nejširší spektrum využití. Význam leucinu tkví ve schopnosti tvorby nových bílkovin a zároveň zachování těch původních. Mimo to ale také prokazatelně napomáhá při odbourávání tuků. Mnoho studií navíc prokázalo pozitivní vliv leucinu na ochranu svalové hmoty- a to nejen u tvrdě trénujících sportovců, ale také u pacientů s různými typy katabolických chorob jako jsou popáleniny, stresové stavy atp.

L-Izoleucin a L-Valin jsou během intenzivních tréninků nejvíce spotřebovávané aminokyseliny, neboť jsou dobrým zdrojem energie. V těle navíc slouží jako prekurzory pro tvorbu aminokyselin glutaminu a alaninu, které jsou pro nárůst svalů nezbytné. Pokud BCAA zařadíte do své suplementace, zabráníte katabolizaci svalové hmoty a zajistíte zdroj energie pro svaly během náročných tréninku.

 

Jak vlastně BCAA fungují?

Na rozdíl od všech ostatních aminokyselin nejsou BCAA zadržovány v játrech. Namísto toho játry proniknou zcela nepoškozeny a již do 15 minut jsou našim svalům plně k dispozici. Díky tomu dokáží minimalizovat ztráty svalové hmoty jak při intenzivním silovém tréninku, tak i při redukčních dietách.

 

Proč tedy užívat BCAA?

Z předešlých odstavců jste nejspíš pochopili, že BCAA jsou nepostradatelným doplňkem pro všechny silově trénující sportovce. Pokud stále ještě nevíte, jestli do nich investovat, v následujících bodech Vám přinášíme tři hlavní a největší benefity, které by měly změnit Váš názor:

· Díky lepší hormonální odezvě podpoříte regeneraci a nárůst svalů po každém tréninku

· Díky snadné přeměně BCAA na glukózu získáte při tréninku spoustu energie

· Pomáhají spalovat tuky a redukovat nadváhu

 

Jaký poměr zvolit?

Pokud jste se začali poohlížet po BCAA, jistě jste si všimli hned několika různých poměrů klíčových aminokyselin. Výrobci lákají na zcela revoluční poměry 4:1:1 nebo dokonce 8:1:1 (vždy ve prospěch leucinu). Jediným správným a účinným poměrem je ale 2:1:1. Tento fakt dokazují i dva následující zákony.

Tím prvním je Rubnerův zákon limitní aminokyseliny, který dokazuje, že využití všech aminokyselin záleží na nejméně zastoupené aminokyselině. V překladu do řeči běžných smrtelníků to znamená, že z aminokyselin se stane jen tolik bílkovin, kolik odpovídá nejméně zastoupené aminokyselině.

Druhým zákonem poukazujícím na tuto problematiku je Wolfův zákon nadbytku esenciální aminokyseliny, který poukazuje na to, že příjem kterékoliv aminokyseliny ve velkém nadbytku může narušit metabolismus ostatních aminokyselin.

Pokud uděláme sjednocení těchto dvou zákonů, můžeme dojít k jasnému závěru. Pokud chcete z BCAA vytěžit maximum, zvolte variantu, kde budou aminokyseliny zastoupeny v poměru 2:1:1.

 

Naše doporučení:

Při výběru ideálních aminokyselin hraje základní roli poměr, který by měl být, jak jsme si vysvětlili výše, pouze 2:1:1. Velmi důležitým faktorem je i skutečný obsah BCAA a v neposlední řadě cena. Pokud nechcete porovnávat desítky produktů, můžeme Vám s naprosto klidným svědomím doporučit FA Bcaa CORE 2:1:1.


 

Přihlášení proběhlo v pořádku.
Jste příhlášen jako. Host.
Neplatné uživatelské jméno, nebo heslo.
Váš kód je v pořádku, sleva je aplikována.
Váš kód nebyl správně zadán, sleva nebude započítána.